FILM ZDOBYWCY OSCARA, REŻYSERA I ANIMATORA GLENA KEANE’A

Wasze rakiety
lądują na muralach!

Zakończyliśmy już zbieranie zgłoszeń. Dziękujemy wszystkim, którzy wysłali do nas rysunki swoich wymarzonych rakiet!

Poniżej możecie obejrzeć Galerię Zwycięskich Rakiet, a już wkrótce zobaczycie tu także gotowe murale stworzone przy Waszej pomocy!

7 pomysłów, dzięki którym Twoje dziecko nie będzie się nudzić

23.10.2020

Stały towarzysz życia z dzieckiem, zmora zmęczonych rodziców - nuda! Choć dziś wiemy już, że nuda może być dla dziecka bardzo rozwojowa i nie należy jej unikać za wszelką cenę, wszyscy znamy również dreszcz niechęci, który czujemy, kiedy z ust dziecka dobiera słynne “Mamo, tato, nudzę się!”. Podpowiadamy kilka pomysłów, które można podsunąć nudzącemu się dziecku (jak również na to, jak nudzie zapobiegać).

7 pomysłów, dzięki którym Twoje dziecko nie będzie się nudzić

Czytanie książek, oglądanie bajek
Nie przypadkiem pojawia się na pierwszym miejscu. Jeśli mamy to szczęście, że pod naszym dachem rośnie mały mól książkowy, wówczas prawie na pewno sposobem na nudę jest dobra książka. To inwestycja, którą warto zrobić - czytać dziecku codziennie od najmłodszych lat. Ten wysiłek zwróci się z nawiązką, kiedy nasze dziecko będzie starsze i będzie potrafiło zająć się samo sobą dzięki wciągającej lekturze, która przy okazji rozwija horyzonty. Jednak horyzonty i wyobraźnię można rozwijać również dzięki bajkom animowanym, które bywają czasami demonizowane. Możemy wprowadzić do codziennych nawyków tzw. “kontrolę rodzicielską”, aby móc decydować, o tym co nasza pociecha ogląda. W koncie na Netflixie możesz ustawić profil dedykowany dla dziecka uwzględniający ograniczenia wiekowe. Ponadto wybierajmy dla nich sprawdzone, mądre tytuły. Ciekawą zapowiedzią na tę jesień jest nowa produkcja Netflixa, reżyserowana przez zdobywcę Oscara, Glena Keane, który stoi za takimi niezapomnianymi hitami, jak - “Piękna i bestia”, czy “Mała syrenka”. Bohaterka pragnie wyruszyć na księżyc, w tym celu… uczy się, jak zbudować rakietę! Reszty dowiecie się z bajki, bo jest to pozycja obowiązkowa na tę jesień. Przy okazji - na inne długie zimowe wieczory polecamy odświeżenie klasyków animacji. To wspaniałe zajęcie dla całej rodziny.

Udział w codziennym życiu rodziców
Wspaniale jest rodzinnie zakopać się pod kocykiem i przeżywać wspólnie niezwykłe przygody bohaterów, jednak dzieci mają tę niezwykłą zdolność, że również codzienne życie jest dla nich pełne atrakcji. I choć czasami łatwiej jest nam, dorosłym, zrobić coś samodzielnie (jest po prostu szybciej, niż z dzieckiem) - to zaproszenie maluchów do codziennych czynności jest nie tylko sposobem na nudę, ale też najlepszą inwestycją w rozwój dzieci i wzmacnianie więzi rodzinnych. Spróbuj zapomnieć o tym, jak będzie wyglądała kuchnia po wspólnym gotowaniu i podejmij wyzwanie. Wyznacz dziecku rolę na miarę jego możliwości i pozwól mu pomóc! Właśnie tak w naturalny sposób uczy się współodpowiedzialności za wspólne życie. Podobnie jak Fei Fei, która od najmłodszych lat dzielnie pomagała rodzicom w prowadzeniu rodzinnej piekarni.

Wcielanie się w postaci z bajek
Choć jako rodzice możemy czasem nie mieć ochoty po raz kolejny w tym tygodniu wcielać się w rolę konika czy pani w sklepie, warto sobie przypomnieć, że dla dzieci odgrywanie ról jest nie tylko zabawą, ale też sposobem na rozwój i uczenie się. Odgrywanie ról inspirowanych np. bohaterami z bajek pozwala dzieciom nie tylko rozwijać empatię - uczą się, jak spojrzeć na świat z perspektywy innej niż swoja własna - ale też jest doskonałą okazją do rozwijania cech i zdobywania umiejętności, których przykładem są naśladowani bohaterowie bajek. Łatwo to sobie wyobrazić: na przykład wcielając się w postać Fei Fei, bohaterki “Wyprawy na Księżyc” dziecko będzie mogło “ćwiczyć” takie cechy jak determinacja, wytrwałość, dociekliwość, odwaga… Dla dziewczynki, która buduje rakietę, by polecieć na Księżyc, nie ma rzeczy niemożliwych. Oby tak było również w przypadku naszych dzieci!

Udział w konkursach
Ta niegdyś popularna, a obecnie nieco zapomniana aktywność może być bardzo ciekawym zajęciem dla dzieci! I nie chodzi tutaj wcale wyłącznie o zdobycie nagrody - największą zaletą konkursów dla dzieci jest to, że zazwyczaj mają kreatywny charakter. Dziecko mierzy się wówczas z zadaniem, które jest dla niego atrakcyjne, i ma do wykonania twórcze zadanie. Warto poszukać konkursu, który oprócz tego, że rozwija dziecięcą wyobraźnię i kreatywność, ma atrakcyjną nagrodę, która przede wszystkim sprawi, że dziecko poczuje wiatr w żaglach! Wyeksponowanie efektów twórczości dziecka pozwala mu zaistnieć i daje przekaz, że jego twórczość, jego działanie ma znaczenie. Obecnie dzieci w całej Polsce mają możliwość wzięcia udziału w konkursie, w którym mają za zadanie narysować swoją wymarzoną rakietę kosmiczną. Wybrane rysunki znajdą się na wielkich muralach w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Pomóż swojemu dziecku spełniać marzenia!

Tworzenie historii
Jeśli zauważymy, że dziecko polubiło jakiegoś bohatera, warto skorzystać z tej okazji i zachęcić dziecko do tego, by tworzyło swoje historie z nim związane. Może np. narysować komiks na podstawie bajki, napisać swoją wersję zakończenia lub opowiedzieć tę historię tak, jakby samo również było bohaterem. Jak by to było, gdyby nasze dziecko poleciało na księżyc razem z bohaterką “Wyprawy na Księżyc”, Fei Fei? Dziecko może odegrać taki scenariusz w swojej zabawie, opisać go słowami, narysować, opowiedzieć… Korzyścią jest nie tylko rozprawienie się z nudą, ale także wzmacnianie w dziecku przekonania, że może osiągnąć to czego pragnie, oraz że jego wyobraźnia i inteligencja mają znaczenie.

Prowadzenie dziennika obserwacji
Umiejętność uważnego obserwowania rzeczywistości jest równie ważna, jak umiejętność snucia marzeń - połączenie jednego z drugim pozwala nam te marzenia realizować w praktyce. Aby wesprzeć dziecko w rozwijaniu tej umiejętności możemy je zachęcić do prowadzenia dziennika obserwacji. W pięknym, samodzielnie wybranym lub ozdobionym przez dziecko zeszycie może ono codziennie zapisywać jedną (lub więcej) zaobserwowanych przez siebie rzeczy, zjawisk, sytuacji. Dzieciom starszym możemy postawić zadanie, by codziennie opisywały coś, czego jeszcze wcześniej nie opisywały - nowo zaobserwowaną roślinę, dziecko spotkane po raz pierwszy na placu zabaw, a może nawet kształt i kolor chmur na niebie, inny każdego dnia!

Prowadzenie dziennika marzeń
Inną propozycją jest prowadzenie dziennika marzeń. Możliwości jest wiele. Najprostsza z nich to codzienne odpowiadanie na pytanie: o czym dzisiaj marzysz? Może to być nowe marzenie każdego dnia, a może być powtarzane wielokrotnie jedno marzenie. W obydwóch tych sytuacjach dziecko poznaje siebie, zwiększa świadomość tego, co jest dla niego ważne, a wreszcie - w przypadku marzenia powtarzającego się wielokrotnie - może zyskać motywację lub impuls do tego, by podjąć jakieś kroki w kierunku spełnienia tego marzenia! Tu z pomocą przychodzi druga forma dziennika marzeń - takiego, który w całości poświęcony jest jednemu marzeniu, a codzienne notatki dotyczą pomysłów na to, co można zrobić, by choć o jeden mały krok przybliżyć się do spełnienia tego marzenia.

Trwa ładowanie muralu...