FILM ZDOBYWCY OSCARA, REŻYSERA I ANIMATORA GLENA KEANE’A

Wasze rakiety
lądują na muralach!

Zakończyliśmy już zbieranie zgłoszeń. Dziękujemy wszystkim, którzy wysłali do nas rysunki swoich wymarzonych rakiet!

Poniżej możecie obejrzeć Galerię Zwycięskich Rakiet, a już wkrótce zobaczycie tu także gotowe murale stworzone przy Waszej pomocy!

Dlaczego Fei Fei mogłaby być przyjaciółką Twojej córki?

22.10.2020

Już od dziś na Netflix można oglądać "Wyprawę na księżyc" – animację w reżyserii znanego z "Małej Syrenki" oraz "Pięknej i Bestii" Glena Keane’a. Rodzice córek, zapiszcie tę produkcję od razu na "waszej liście", bo jest to opowieść, którą powinna zobaczyć każda dziewczynka. Zaczyna się od tego, że każdej nocy po pełni kosmiczny pies odgryza kawałek księżyca, który jest dla niego gigantyczną piłką...

Dlaczego Fei Fei mogłaby być przyjaciółką Twojej córki?

Większość dziewczyńskich bohaterek bajek marzy o tym, by zostać żoną (księcia, rycerza, wybawcy), albo królewną/piosenkarką (to pozwala nosić ładne stroje i budzić podziw). Mało jest w popularnych bajkach dziewczyn odważnych i upartych, które sięgają naprawdę najwyżej. A to robi właśnie Fei Fei, dwunastoletnia bohaterka “Wyprawy na Księżyc”. Sięga najwyżej. Do księżyca. Dosłownie.

I oprócz tego, że jest to opowieść o miłości i nadziei, historia, która oswaja śmierć najbliższych i przekonuje do ruszenia do przodu po bolesnych doświadczeniach, jest to też opowieść o tym, że dziewczyny mogą wszystko.

Za co pokochasz Fei Fei?
1. Marzy o tym, żeby zostać astronautką, ale nie bagatelizuje domowych obowiązków
Ma bardzo skonkretyzowane marzenia, których spełnienie – umówmy się – nie należy do najłatwiejszych. Nie oznacza to jednak, że na co dzień postępuje w myśl zasady, iż jest "stworzona do wyższych celów". Fascynuje ją codzienność, jest zaangażowana w życie rodzinne, nawiązuje relacje z sąsiadami, w ramach obowiązków domowych piecze, rozwozi i sprzedaje ciasteczka, z radością jeździ na rowerze. Nie zamyka się w świecie fantazji – jest osadzona tu i teraz.

2. Jest dowodem na to, że "żeby wygrać, trzeba grać"
Jest zafascynowana kosmosem, ale wyraża tę fascynację inaczej niż tylko gapieniem się w niebo. Robi samodzielne obliczenia – np. ile ciastek trzeba ułożyć jedno na drugim, żeby dosięgnęły księżyca? Kiedy z ważnych, rodzinnych powodów postanawia, że absolutnie musi dostać się na ów księżyc, poświęca swojemu pomysłowi cały wolny czas. Robi notatki, czyta książki, tworzy prezentacje i obliczenia, stara się samodzielnie zbudować rakietę. I choć pada na twarz, a kolejne próby kończą się fiaskiem, wciąż wierzy, że poleci na księżyc i załatwi tam swoją niecierpiącą zwłoki sprawę.
Wierzy, że ma wpływ na rzeczywistość i że nie wystarczy chcieć – trzeba działać.

3. Jest idealistką, łączy serce i rozum
Fei Fei jest dziewczynką, która doświadczyła traumy, ale nie przestaje wierzyć w baśnie ani w miłość. Nie jest przesłodzona, ale jest dla niej oczywiste, że miłość i rodzina są najwyższymi wartościami.

Mimo zainteresowania kosmosem, uważa, że człowiek jest nie tylko zdobywcą. Kosmos jest dla niej tożsamy z tajemniczym światem legend – np. boginią Chang'e, która opłakuje na nim utraconą miłość – i emanacją czegoś nadprzyrodzonego. Poza tym jest wrażliwa i wierzy, że nawet taki mały człowiek jak ona może sprawić, że świat będzie lepszy.
Łączy więc "szkiełko i oko" z sercem.

4. Wyciąga wnioski i uczy się na błędach
Kiedy dociera na księżyc, okazuje się, że prawda jest zupełnie inna niż myślała. Jej wyobrażenia starte zostają na pył. I choć nie poddaje się od razu – co też jest cudowną cechą – to potrafi po jakimś czasie dostrzec, że musi zmienić priorytety.
Dociera do niej, że jeśli nie zaakceptuje śmierci mamy i tego, że życie idzie do przodu, nigdy nie będzie szczęśliwa i zawsze będzie się czuła samotna. Przy tym "zaakceptować" nie znaczy "zapomnieć". I tę różnicę pięknie "Wyprawa na księżyc" wyjaśnia.

Pokochaliście już Fei Fei?
Nic dziwnego. Na deser dodam więc jeszcze, że w bajce nie zachwyca wyłącznie charakter i przygody głównej bohaterki. Obfituje ona w świetne piosenki – można ją spokojnie nazwać musicalem – a cover do jednej z nich ("Wznieść się chcę", która prawdopodobnie będzie miała niegdyś status kultowej) nagrała zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019 Viki Gabor. To jej wersja nagrania pojawia się w napisach końcowych filmu i na oficjalnej ścieżce dźwiękowej produkcji.
Cóż, pozostaje tylko życzyć smacznego popcornu. Po seansie nie będziecie mieć już czasu na kolację – będzie bardzo dużo spraw do przegadania!

Zasady konkursu są proste. Wystarczy wejść na stronę wyprawanaksiezyc.pl, którą wspólnie z Netflixem stworzył Onet. Tam dzieciaki mogą narysować swoją rakietę online albo wgrać juz gotowy projekt. Na stronie można znaleźć też ciekawostki dotyczące filmu oraz materiały przybliżające jego tematykę.

„Wyprawa na Księżyc” jest już dostępna na Netflix!

Trwa ładowanie muralu...