FILM ZDOBYWCY OSCARA, REŻYSERA I ANIMATORA GLENA KEANE’A

Wasze rakiety
lądują na muralach!

Zakończyliśmy już zbieranie zgłoszeń. Dziękujemy wszystkim, którzy wysłali do nas rysunki swoich wymarzonych rakiet!

Poniżej możecie obejrzeć Galerię Zwycięskich Rakiet, a już wkrótce zobaczycie tu także gotowe murale stworzone przy Waszej pomocy!

Zalety oglądania bajek

15.10.2020

Wszyscy kochają bajki! Zazwyczaj kojarzone są z dziećmi, ale większość zapytanych o to dorosłych również przyznaje się do - czasami skrywanej - miłości do pięknych animacji i dobrze opowiedzianych baśniowych historii. Czasami nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, jak wiele zalet ma oglądanie bajek!

Zalety oglądania bajek

Bajki uczą empatii i wrażliwości na los innych

W każdej bajce pojawiają się bohaterowie, których kochamy, i tacy, których lubimy mniej - jednak w zdecydowanej większości dobrych animacji znajdziemy momenty, które pokazują nas jako ludzi (nawet, jeśli bohaterami są zwierzątka - przecież niemal zawsze mają one “ludzki” charakter, głos i przygody). Przeżywając razem z bohaterami ich przygody dzieci mogą również uczyć się dostrzegania ich motywacji i próbować zrozumieć, dlaczego postąpili tak, a nie inaczej. To jedno. A drugie - razem z ukochanymi bohaterami śmiejemy się, złościmy i płaczemy. Bajki mogą stanowić piękną lekcję empatii i wrażliwości, szczególnie, jeśli ich oglądaniu towarzyszy rozmowa o doświadczeniach pojawiających się w nich postaci.

Dzięki bajkom rozwijamy myślenie przyczynowo-skutkowe

Tak jest! Nawet jeśli opowiedziana w bajce historia jest nierealistyczna i zawiera fantastyczne elementy, to zawsze jedno wydarzenie prowadzi w niej do drugiego. Bohaterów spotykają określone przygody, ponieważ na jakimś etapie podejmują taką, a nie inną decyzję. Śledząc perypetie postaci, które budzą w dzieciach emocje, mali widzowie siłą rzeczy uczą się dostrzegać, jak jedno wydarzenie wynika z drugiego i co do czego prowadzi. Warto wykorzystać tę okazję do tego, by wzbudzać w dzieciach refleksję na temat tego, jak poszczególne decyzje czy działania mają określone konsekwencje i wpływają na nasz los. To szczególnie skuteczna nauka, bo towarzyszą jej emocje! Wiemy już dobrze, że mózg uczy się najlepiej, kiedy jesteśmy zrelaksowani i nauka sprawia nam przyjemność. To dlatego filmo- i bajkoterapia od lat ma wielu zwolenników.

Bajki poszerzają horyzonty!

We współczesnych animacjach znajduje się bardzo wiele wątków, które poszerzają horyzonty dzieci. Podczas gdy nie każdy maluch ma okazję od dziecka podróżować po świecie i spotykać ludzi innych niż ci, którymi otaczamy się na co dzień, bajki stanowią do tego doskonałą okazję. Bohaterowie mogą reprezentować inne od naszego podejście do życia, mierzyć się z nieco innymi problemami, a wreszcie - żyć w innym miejscu na świecie! Oglądając bajki dzieci odbywają podróże w czasie i przestrzeni, które mogą być niezwykle uczące. Dobrym przykładem są bajki osadzone w innej od naszej kulturze - np. pokazujące życie w krajach azjatyckich. Inna przyroda, architektura, czasem zwyczaje - to wszystko pojawia się w bajkach jako swego rodzaju “poboczny bohater”. Nawet, jeśli nie stanowi dominującego tematu bajki, to jednak dzieci oswajają się z tym, że świat jest różnorodny i piękny. Wraz z bajką można podróżować nie tylko w różne miejsca na kuli ziemskiej, ale też, jak w nowym filmie Netflix “Wyprawa na Księżyc”, polecieć w kosmos!

Bajki inspirują!

Często jest tak, że po bajki o określonej tematyce sięgają rodzice dzieci, które fascynują się jakimś tematem - np. dinozaurami, samochodami, kosmosem... Można się oczywiście spodziewać, że każde dziecko, które marzy o locie w kosmos obejrzy ze swoim rodzicem "Wyprawę na księżyc". Ale działa to również w drugą stronę! Bajki nie tylko odpowiadają na dziecięce zainteresowania, ale je inspirują i kształtują. Przeżywając z wypiekami na twarzy perypetie bohaterów dzieci nie tylko zdobywają nową wiedzę, ale też budzą w sobie ciekawość! Niejedno dziecko, zainspirowane przygodami Fei Fei, będzie chciało narysować albo nawet zbudować swoją własną rakietę. Niezwykłą okazją, żeby wesprzeć dziecko w podążaniu za takim nowym zainteresowaniem jest podsunięcie mu informacji o konkursie, który pojawił się z okazji premiery filmu. W trzech dużych miastach w Polsce pojawiły się murale, które zostaną wypełnione... dziecięcymi rysunkami rakiet. Rakieta twojej pociechy może być jednym z nich! Przeczytaj informacje o konkursie i powiedz o nim swojemu dziecku - niezależnie od tego, czy jest już pasjonatem kosmosu, czy dopiero... może się nim stać.

Bajki budują więzi i pokazują, co jest możliwe

Choć włączenie dziecku bajki jest czasami chwilą wytchnienia dla spragnionego odpoczynku rodzica, to specjaliści zdecydowanie zalecają oglądanie ich wspólnie z dziećmi - nie tylko dlatego, że mamy wówczas świadomość, z jakimi tematami spotyka się w bajce nasze dziecko, ale też dlatego, że wspólne oglądanie ma charakter więziotwórczy. Rodzina zakopana pod kocykiem na kanapie, wspólnie przeżywająca przygody bohaterów, doświadcza również bliskości, której tak bardzo nam wszystkim potrzeba. Nie mniej ważnym aspektem wspólnego oglądania bajek jest okazja do rozmowy o tym, że warto brać życie w swoje ręce i że dziecko może osiągnąć to, czego pragnie, jeśli odważy się podążać za marzeniami, tak jak bohaterka “Wyprawy na księżyc”. Mądre bajki, a do takich zaliczamy tę wspomnianą, pokazują także, że marzenia nie spełniają się same - główna bohaterka, aby odbyć upragnioną wyprawę, wytrwale zdobywa potrzebną wiedzę i… buduje rakietę!

Bajki poruszają wyobraźnię i kształtują poczucie estetyki

Bajki nie tylko są źródłem inspiracji dla wyobraźni dziecka, ale również wpływają na jego świadomość estetyczną. Choć edukacja artystyczna w szkołach pozostawia czasami wiele do życzenia, to jednak gusta naszych dzieci kształtują się pod wpływem ich codziennych doświadczeń, a następnie wpływają na ich życie! Dlatego wybierając bajkę dla swojego dziecka warto patrzeć nie tylko na jego fabułę, ale również na wartość estetyczną oraz jakość fabuły. Tak, jak wybierając filmy kierujemy się czasem nazwiskiem reżysera, tak i w bajkach dla dzieci warto zwracać uwagę na twórców. Nie przypadkiem niektóre bajki stają się kultowe, a o innych szybko zapominamy. Każdy pamięta chyba Pocahontas, Piękną i bestię, Małą syrenkę czy - z nowszych pozycji - Zaplątanych! Ich twórca, znany animator Glen Keane, zdobywca Oscara, który przez lata współpracował ze studiem Disneya, wyreżyserował nową bajkę - “Wyprawa na księżyc”, która jest już dostępna na Netflix.

Trwa ładowanie muralu...